09 / 2016

NEWSLETTER SK PRES

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ
@skpres2016
@eu2016sk
Web SK PRES eu2016.sk

HLAVNÁ TÉMA

SLOVENSKÉ PREDSEDNÍCTVO V CENTRE POZORNOSTI

Historicky prvé slovenské predsedníctvo v Rade EÚ sa blíži a púta čoraz väčšiu pozornosť. O naše priority aj vízie sa zaujímajú politické špičky Európy. Minulý týždeň rokovala vláda SR v Bruseli s kolégiom komisárov a premiér sa stretol s predsedami Európskej komisie a Európskej rady. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák načrtol zámery predsedníctva pred vyše 200 diplomatmi, think-tankmi a médiami. Na pôde ministerstva prijal holandského kolegu Berta Koendersa a Vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicu Mogheriniovú. V Európskom parlamente v Štrasburgu vystúpil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok, ktorý takmer hodinovú výmenu názorov označil za vynikajúci začiatok dobrej spolupráce. Viac

Lietajúce auto na ministerstve
MZVaEZ SR je v tomto období miestom intenzívnych diplomatických aktivít. Minister Miroslav Lajčák privítal v Bratislave Vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicu Mogheriniovú, s ktorou rokoval o predsedníctve v Rade EÚ a zastupovaní Únie smerom navonok. Vysokej predstaviteľke predstavil zrejme najatraktívnejšiu súčasť vizuálnej prezentácie v sídle Rady – lietajúce auto Aeromobil. Záznam z tlačovej besedyNa rokovaní so svojim partnerom Bertom Koendersom sa minister Lajčák zaujímal o doterajšie skúsenosti holandského predsedníctva. Ministri prebrali otvorené otázky, ktoré budú mať presah aj na slovenské predsedníctvo.

Podpísali tiež dohodu o spolupráci SR a Holandska počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Holandskí experti tak budú pomáhať v oblastiach medzinárodných otázok životného prostredia a politiky rybolovu.


Vláda rokovala v Bruseli

Presne mesiac pred začiatkom slovenského predsedníctva vláda SR diskutovala s kolégiom komisárov Európskej komisie. Predseda vlády Robert Fico rokoval s predsedom EK Jean-Claude Junckerom aj s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom o predsedníckych prioritách. Viac


Vynikajúci začiatok dobrej spolupráce
Prezentáciu priorít SK PRES a následnú diskusiu s predsedami výborov Európskeho parlamentu považuje štátny tajomník MZVaEZ SR a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade SR Ivan Korčok  za výborný začiatok nadchádzajúcej úzkej spolupráce s Európskym parlamentom, ktorá bude nevyhnutnou pre úspech SK PRES. 

Štátny tajomník predstavil obsahovú náplň všetkých štyroch prioritných oblastí, ktorým sa chce slovenské predsedníctvo v Rade EÚ venovať s maximálnou intenzitou – hospodársky silná Európa, moderný jednotný trh, udržateľná migračná a azylová politika a globálne angažovaná Európa. ViacDnešné výzvy si vyžadujú európsku reakciu
„Pri presadzovaní našej vízie a priorít bude Slovensko úprimným vyjednávačom, dôveryhodným hráčom, vizionárskym manažérom, nezaujatým a férovým sprostredkovateľom,“ zdôraznil minister M. Lajčák na stretnutí s diplomatmi, think-tankmi a médiami na pôde Centra európskej politiky v Bruseli.

Slovenské predsedníctvo bude podľa jeho slov pristupovať k aktuálnym výzvam v pozitívnom duchu. Pripomenul, že krízy nie je možné vyriešiť len na národnej úrovni. „Rozsah výziev dneška si vyžaduje zdravý európsky rozum a spoločnú európsku reakciu,“ dodal. Viac

ĎALŠIE AKTUALITY

JE ČAS UKÁZAŤ SA V NAJLEPŠOM SVETLE

Krátke videá a filmy sú tradičnou formou komunikácie predsedníckej krajiny. Hlavným cieľom propagačných spotov SK PRES je upriamiť pozornosť na výzvu, akou je naše historicky prvé predsedníctvo v Rade EÚ, a zároveň zdôrazniť jeho význam širokej domácej verejnosti.

Prostredníctvom spotov prezentujeme slovenské vynálezy, tradície aj súčasného ťahúňa našej ekonomiky – automobilový priemysel. Vyrobené sú v štyroch variantoch postavených na kombinácii hranej a grafickej sekvencie. Objavujú sa v nich známe aj menej známe symboly – padák, pero, fujara a automobily.

„Počas nášho predsedníctva hodláme na Slovensku vytvoriť dobrú atmosféru a zároveň ukázať našu krajinu a kultúru. Chceme, aby boli ľudia na predsedníctvo hrdí. Aj prostredníctvom takejto kampane tlmočíme občanom pozitívnu myšlienku predsedníctva SR v Rade EÚ.“ povedal minister Miroslav Lajčák.

Zverejnené spoty si môžete pozrieť na našom Facebook profile Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.
PODPORA DESIATKAM PODUJATÍ V REGIÓNOCH

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR finančne podporí takmer 30 projektov vo všetkých slovenských krajoch, od náučno-vzdelávacích aktivít cez diskusie až po športové podujatia. O podporu sa uchádzalo až 173 žiadateľov.

„Teší nás, že sa dotačná schéma stretla s obrovským záujmom. Naším cieľom je zapojenie širokej verejnosti do predsedníckych aktivít a povzbudenie diskusie o európskych témach vo všetkých regiónoch Slovenska,“ uviedol Ivan Korčok, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ.

Počas nasledujúcich mesiacov rezort podporí napríklad Festival vedy a techniky s presahom na všetky kraje alebo multižánrové podujatie s názvom „eSKaEÚ sa spolu usmievajú“ zamerané na predstavenie slovenského predsedníctva  stredoškolským študentom v Trenčíne. V dňoch 10. až 15. júna 2016 sa uskutoční aj Medzinárodný festival divadelných vysokých škôl, ktorý organizuje Vysoká škola múzických umení v Bratislave.

 
EURÓPE PREDSTAVÍME ŠPIČKOVÝ DIZAJN

                                                                                  Podmanická-Nováková / Biovázy
Dve výnimočné výstavy dizajnu, ktoré patria medzi hlavné kultúrne projekty slovenského predsedníctva v Rade EÚ, mali premiéru v zahraničí.

Výstavu DialógySK – Malé a väčšie témy slovenského dizajnu a výstavu súčasného šperku Flowers for Slovakia: Pass it on otvorili v Berlíne mesiac pred začiatkom predsedníctva.

DialógySK predstavia 75 prác 22 tvorcov a dvoch dizajnových štúdií. Väčšinu exponátov z oblastí grafického i produktového dizajnu, textilu či transport dizajnu vytvorili mladí kreatívci za niekoľko posledných rokov a zaujali doma aj v zahraničí.

Medzi vystavenými predmetmi sú výrobky firmy Rona – špičkového tvorcu nápojového skla z dielne dizajnéra Patrika Illa, známe veľké značky – topánky od firmy Novesta, hrací prvok pre deti od firmy Tuli či nábytok značky Brik. Sú tu však aj malé nezávislé značky spojené s osobami tvorcov – textilná firma Puojd, štúdiá Mejd, Allt, či Monada Bag.

Výstavu DialógySK – Malé a väčšie témy slovenského dizajnu, ktorej realizátorom je Slovenské centrum dizajnu po Berlíne uvidia ľudia aj v Madride, Londýne, Viedni aj vo Varšave.

 
Projekt Flowers for Slovakia, ktorý je inšpirovaný tradíciou a kultúrnym dedičstvom Slovenska, už päť rokov propaguje prácu výnimočných slovenských študentov dizajnu doma aj v zahraničí. Po skle a nábytku sa témou tretej kolekcie projektu Flowers for Slovakia stal súčasný šperk. Vystavené predmety symbolicky rozprávajú príbehy významných osobností našej krajiny, napríklad Karola Plicku, Antona Srholca, Štefana Baniča či Ondreja Nepelu.

Výstavu Flowers for Slovakia: Pass it on budú môcť po Berlíne uvidieť aj návštevníci v Bruseli, Paríži, Eindhovene, Budapešti a vo Viedni.
VEĽVYSLANCI SA VRÁTILI DO ŠKÔL

Veľvyslanci pôsobiaci v zahraničí sa v uplynulých dňoch vrátili na Slovensko a súčasťou ich návštevy bolo aj predstavenie sa v školách, ktoré sami navštevovali. V pondelok 6.6.2016 sa počas Dňa SK PRES uskutočnila séria prezentácií s názvom „Back to school“. 

Zúčastnilo sa ich takmer 50 veľvyslancov, ktorí prezentovali nadchádzajúce predsedníctvo SR v Rade EÚ na základných a stredných školách.

Interaktívnou a prístupnou formou priblížili mladým ľuďom slovenské predsedníctvo v Rade EÚ a motivovali ich k vyššiemu záujmu o európske témy.

 
SLOVENSKÁ KVALITA V RUKÁCH DELEGÁTOV
Prezentačné predmety, určené pre zahraničné delegácie, sú tradičnou súčasťou každého predsedníctva. Slovensko odprezentujeme prostredníctvom tradičných gastronomických výrobkov ako Bratislavské rožky, Žitavská paprika, Tokajské víno a Bošácka slivovica. Okrem chutných špecialít budú inovatívnu stránku Slovenska prezentovať unikátny napájací kábel, pamätná minca či poštová známka s vôňou borovice, o ktorých sme informovali v predchádzajúcich vydaniach Newslettra SK PRES.


Bratislavské rožky
Toto unikátne sladké pečivo je podľa doložených materiálov vychýrenou bratislavskou špecialitou už od 16. storočia a postupne sa preslávilo aj v okolitých metropolách. Slovensko sa dynamicky mení, no pôvodná chuť a receptúra Bratislavských rožkov zostali nezmenené dodnes – sú typické bohatou orieškovou alebo makovou náplňou a intenzívnou, nezameniteľnou vôňou. Mak, ako ich neodmysliteľná súčasť, sa z modernej gastronómie postupne vytráca, preto si túto jedinečnú kombináciu nenechajte ujsť. Pravé Bratislavské rožky sa vyrábajú len na Slovensku a sú zapísané ako „Zaručene tradičná špecialita“.

Bošácka slivovica
Bošácka dolina na západe Slovenska je okrem krásnej prírody povestná aj ovocným bohatstvom. Medzi jej najvzácnejšie plody patria kvalitné slivky, ktoré tamojší obyvatelia už stáročia spracúvajú pálením na kvalitný destilát. Bošácka slivovica sa kvalitou a povestnou intenzívnou chuťou preslávila už v 18. storočí a ako dar očarila Biely dom, Hollywood aj Kremeľ.

Žitavská paprika
Paprika je korenie s nenahraditeľným miestom v slovenskej kuchyni. Tradičná Žitavská paprika sa pestuje v úrodných podmienkach Podunajskej nížiny a zachytáva úžasnú, pre Slovensko typickú rozmanitosť. Preslávila ju jej sladká, plná chuť. K výnimočnosti prispieva aj jej výrazná červeno-oranžová farba, ktorá vzniká v poslednej fáze mletia kvalitnými mlynskými kameňmi. Európska únia registruje Žitavskú papriku v zozname potravín s chráneným označením pôvodu.

Tokajské víno
Tokajská oblasť je síce malá časť Slovenska, no ukrýva veľké bohatstvo. V jej viniciach sa rodia kvalitné, celosvetovo známe tokajské vína. Sú typické zlatistou farbou a znamenitou sladkou chuťou, ktorá na jazyku zanechá medový nádych a ovocnú arómu. Za ich úspechom stoja tri výnimočné odrody viniča (Furmint, Lipovina a Muškát žltý), ako aj priaznivé klimatické podmienky, kvalita pôdy, na ktorej vinič zreje, a rokmi overené výrobné postupy.  V neposlednom rade sú to aj samotní vinári a ich skúsenosti.
SK PRES AJ S POSILAMI ZO ZAHRANIČIA
Tím SK PRES sa v priebehu júna rozšíri o 13 kvalifikovaných odborníkov - sekondovaných diplomatov z členských štátov EÚ a Nórska. Ich pôsobenie v predsedníckej krajine je zaužívanou praxou a odvíja sa od aktuálnych potrieb, ponuky a kapacít prijímajúceho i vysielajúcich štátov. Pre Slovensko je príchod odborníkov vítanou príležitosťou získať skúsenosti z prípravy a priebehu iných predsedníctiev, ale aj potrebnú expertízu.

Jednotlivé odbory Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zaradia postupne v priebehu júna do svojich tímov sekondovaných diplomatov na šesťmesačné obdobie. Podmienky ich pôsobenia sú zadefinované v memorande o porozumení, ktoré sa podpisuje medzi MZVaEZ SR, partnerským ministerstvom vysielajúceho štátu a samotným odborníkom.Dňa 27. mája 2016 podpísal generálny riaditeľ osobného úradu MZVaEZ SR Jaroslav Blaško (vľavo) s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Nemecka Thomasom Götzom (vpravo) memorandum zastrešujúce pôsobenie nemeckého diplomata na Odbore všeobecných záležitostí a vzťahov s inštitúciami EÚ.
ŠTUDENTI ZBIERAJÚ SKÚSENOSTI NA STÁŽI V BRUSELI
V Bruseli na Stálom zastúpení Slovenska pri EÚ zbiera skúsenosti 30 mladých študentov. O ich práci na prípravách slovenského predsedníctva, plánoch do budúcnosti, ale aj postoji k EÚ sa dozviete viac TU.
SERIÁL: ZLOŽENIE RADY EÚ
Rada pre konkurencieschopnosť (COMPET)

Vznikla v roku 2002 zlúčením troch rád (Rady pre vnútorný trh, priemysel a výskum). Rada zasadá spravidla štyri až šesťkrát počas roka a v závislosti od agendy sa jej zúčastňujú ministri zodpovední za oblasti hospodárstva, priemyslu, turizmu a vedeckého výskumu. Okrem oficiálnych zasadnutí sa v priebehu roka konajú aj neformálne zasadnutia Rady pre konkurencieschopnosť. Za Slovenskú republiku sa zasadnutí Rady zúčastňuje minister hospodárstva a minister školstva.

Integrovaným cieľom Rady je zvýšenie konkurencieschopnosti a rastu hospodárstva EÚ. Rada prijíma rozhodnutia kvalifikovanou väčšinou zvyčajne na základe spolurozhodovacej procedúry s Európskym parlamentom. Zasadá spravidla v dvoch častiach – časť priemysel a vnútorný trh a časť výskum.

Rada EÚ pre dopravu telekomunikácie a energetiku (TTE)

Cieľom Rady je vybudovať v EÚ moderný a efektívny systém v oblasti dopravy, energetiky a telekomunikácií, ktorý zohľadňuje ekonomické, sociálne a environmentálne hľadiská. Trvalo udržateľný rozvoj infraštruktúry je rozhodujúcou podmienkou dobre fungujúceho vnútorného trhu EÚ. Od 90-tych rokov prispieval k rozvoju trans-európskych dopravných, energetických a komunikačných sietí. Rada EÚ pre dopravu, telekomunikácie a energetiku tiež prijala európske programy satelitnej navigácie (EGNOS a Galileo).

Rada EÚ pre dopravu, telekomunikácie a energetiku sa schádza spravidla raz za dva mesiace. Zasadnutí sa za Slovensko zúčastňuje minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a minister hospodárstva.
VEDELI STE, ŽE...?
  • SK PRES podporí záštitou podujatia ako Gypsy Fest – World Roma Festival a Kultúrne leto a Hradné slávnosti v Bratislave, Európsky týždeň športu v Košiciach aj International Film Fest v Trenčianskych Tepliciach
  • 2.7. sa uskutoční otvárací koncert pre verejnosť na námestí pred Novou budovou SND
  • Minister pridal GIF na webovú stránku unikátneho multimediálneho projektu Hľadanie krásy - GIF môžete nájsť TU
PREDBEŽNÝ KALENDÁR NEFORMÁLNYCH ZASADNUTÍ

MINISTROV EÚ A MINISTERSKÝCH KONFERENCIÍ
AKTUÁLNE NA TWITTERI
PRIPRAVUJEME...
  • Úprava Reduty na konferenčné centrum sa začne 15. júna
  • Host Broadcaster
  • Deň na SK PRES
Newsletter nájdete aj na adrese eu2016.sk/sk/newsletter-sk-pres.
Ak máte záujem dostávať newsletter pravidelne, vyplňte svoj email v políčku NEWSLETTER na stránke eu2016.sk.
V prípade, že si neželáte dostávať newsletter, pošlite, prosím, mail na okom@mzv.sk.
© 2016 Sekretariát SK PRES
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky