06 / 2016

NEWSLETTER SK PRES

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ
@skpres2016
@eu2016sk
Web MZVaEZ SR

HLAVNÁ TÉMA

STRÁNKA SK PRES - KOMPLEXNÁ A PREHĽADNÁ


Moderný vzhľad, responzívny dizajn a ľahká dostupnosť informácií – to sú hlavné devízy oficiálnej webovej stránky SK PRES. Predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ sa nezadržateľne blíži a spolu s ním aj predstavenie hlavného komunikačného kanála – webu eu2016.sk, ktorý bude spustený už čoskoro.


Stránku už testovala aj verejnosť a potvrdilo sa, že je prehľadná a ľahko sa na nej orientuje. „
Návštevníci sa na stránke nestrácajú a celkový systém zvládnu rýchlo pochopiť,“ povedal jej hlavný tvorca Pavol Truben zo spoločnosti Truben studio v rozhovore, ktorý nájdete nižšie.

Predsednícky web bude k dispozícii v štyroch jazykových mutáciách – v slovenčine, v angličtine, vo francúzštine a v nemčine. Je nabitý  spoľahlivými informáciami a aktualitami týkajúcimi sa slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Nájdete tu údaje o programe a prioritách, samotnom predsedníctve, predsedníckom Triu, hlavných dejiskách podujatí, o rozpočte, sponzoroch či podujatiach, ktoré sa uskutočnia v rámci slovenského predsedníctva.

Predsednícky web ale návštevníkom ponúka aj množstvo zaujímavostí o Slovensku ako predsedajúcej krajine. Jeho súčasťou je niekoľko silných prezentačných prvkov napr. sekcie Navštívte Slovensko alebo Vizuálna prezentácia.

Dynamickou časťou webovej stránky je najmä sekcia Aktuality. V nej nájdete tlačové správy, vyhlásenia a prejavy, informácie o podujatiach, memá, ale aj závery Rady EÚ a infografiky týkajúce sa slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Súčasťou stránky budú aj foto- a videogaléria a praktické informácie pre médiá. So spustením stránky sa zároveň otvorí aj možnosť akreditácie pre novinárov na predsednícke podujatia na Slovensku.
ROZHOVOR S TVORCOM WEBOVEJ STRÁNKY P. TRUBENOM
Čím je stránka slovenského predsedníctva jedinečná?
Pevne verím, že prehľadnosťou. Venovali sme veľa času analýze stránok predchádzajúcich predsedníctiev. Štruktúra podujatí, tém a aktualít zadefinovala samotný formát webu predsedníctva. Snažili sme sa tento košatý systém uchopiť a urobiť ho prehľadný aj pre laickú verejnosť. Výsledkom je zrozumiteľné značenie článkov a udalostí. Štandardný návštevník sa k nim môže dostať cez telo stránky, náročný návštevník má k dispozícii špecifické vyhľadávanie, v ktorom je prehľadne zobrazená celá štruktúra možností.
Aké sú hlavné pozitíva stránky?
Napriek náročnej téme, akou je SK PRES, je stránka prehľadná a jednoduchá na používanie. Ešte pred zverejnením sme urobili verejnú výzvu na testovanie. Ktokoľvek mohol prísť a beta verziu si vyskúšať. Potvrdilo sa, že návštevníci sa na stránke nestrácajú a celkový systém zvládnu pochopiť rýchlo.

Druhým pozitívom je sviežosť a moderný vyčistený dizajn, ktorý sme mohli aplikovať aj vďaka dizajnu a variabilite víťazného návrhu loga slovenského predsedníctva. Web tak dokáže dýchať a vysiela pozitívny signál.

Stránka je kompaktná a grafika je nevtieravá. Neprebíja samotný obsah. Jej sila spočíva v detailoch. Špeciálne pre jej potreby sme napríklad vytvorili viac ako 30 ikon, ktoré charakterizujú jednotlivé témy. Logo sme rozanimovali, na stránke je viacero dynamických elementov a tam, kde to téma umožňuje, sme sa graficky uvoľnili. Napríklad v spodnej časti homepage „Spoznaj Slovensko“.

Ako dlho ste na stránke pracovali/pracujete, a čo zabralo najviac času?
Samotná tvorba stránky od návrhu štruktúry, cez kreslenie grafiky, tvorbu administračného rozhrania a programovania front-endu trvala zhruba tri mesiace.
 
Čo bolo v rámci projektu pre Vás najnáročnejšie?
Koľko ľudí na stránke pracovalo?
Zosúladiť predstavy a očakávania klienta s predpokladanými očakávaniami verejnosti, vlastnými skúsenosťami a vo všetkých smeroch postaviť riešenie, ktoré bude v prvom rade funkčné a v tom druhom aj vizuálne príjemné. Je to však verejná zákazka a pre mňa osobne bolo najnáročnejšie vyrovnať sa s novým typom zodpovednosti. Na stránke pracovalo dokopy päť ľudí – jeden UX dizajnér, dvaja grafici a dvaja senior developeri.

V čom sa tento projekt líšil od tých predchádzajúcich, na ktorých ste pracovali? V čom bol iný?
Komunikáciou s klientom. Do procesu vstupovalo viac osôb ako pri štandardných zákazkách. Bolo pomerne dôležité robiť mediátora na stretnutiach, obhajovať svoje kroky a viesť konštruktívnu diskusiu. Náročné, ale zaujímavé bolo taktiež naštudovanie problematiky a pochopenie samotného predsedníctva.

Mohli by ste vypichnúť, aké funkcionality stránky budú zaujímavé pre verejnosť a mladých?
Predpokladá sa, že samotný obsah stránky bude, podobne ako pri predchádzajúcich predsedníctvach, pomerne seriózny. V spolupráci s Asociáciou slovenských ilustrátorov preto pripravujeme rozšírenie stránky, ktoré by sem malo hravou formou pritiahnuť práve mladšie publikum alebo ľudí, ktorí by na stránku inak možno nezavítali. Táto nadstavba bude interaktívnou formou komunikovať jednak identitu slovenského predsedníctva, špecifiká slovenskej histórie a zároveň slovenskú kultúru. Táto nadstavba je zatiaľ vo vývoji a mala by byť predstavená počas predsedníctva.
TRUBEN STUDIO - TVORCOVIA WEBU EU2016.SK
Truben studio je grafické štúdio, ktoré sa venuje kreatívnej tvorbe značiek od návrhu logotypu, cez korporátnu identitu, prezentačné weby, až po printové materiály. Ten istý tím ľudí, ktorý stojí za návrhom webu slovenského predsedníctva v Rade EÚ, pracoval aj na webstránkach pre Globsec, Tatra summit a aktuálne pre konferenciu Georgia‘s European way. Viacero ich prác získalo ocenenia a nominácie na dizajnérske a umelecké ceny doma aj v zahraničí. V súčasnosti je vizuálna identita, ktorú vytvorili pre Connect coworking centrum vo výbere prác nominovaných na Národnú cenu za komunikačný dizajn.

ĎALŠIE AKTUALITY

DELEGÁCIE BUDÚ JAZDIŤ SPONZORSKÝMI VOZIDLAMI
Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ získalo dvojicu sponzorov na zapožičanie vozidiel, ktoré budú prevážať zahraničné delegácie. Sponzoring je zaužívanou praxou predsedajúcich krajín a zároveň spôsob, ako zapojiť úspešné a renomované firmy do samotného predsedníctva.

Zvýšené prepravné nároky počas výkonu predsedníctva pomôže pokryť 40 minivanov – 20 Peugeot Traveller a 20 Citroën Spacetourer. Modely mali slávnostnú premiéru na tohtoročnom bratislavskom autosalóne.

Takéto partnerstvo prináša benefity obom stranám. Pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ je to úspora verejných prostriedkov a pre sponzorov, spoločnosti Citroën SlovakiaPeugeot Slovakia, je to zase možnosť zviditeľniť sa pred zhruba 20 tisíc delegátmi, ktorí v tomto období pricestujú na Slovensko.

Počas predsedníctva bude možné vidieť spomínané minivany na ceste z bratislavského alebo viedenského letiska do centra mesta, ako aj v blízkosti miest konania podujatí v Redute, na Župnom námestí, hoteli Bôrik a v miestach ubytovania delegátov.

Minivany pre potreby SK PRES musia spĺňať rozličné kritériá. Musia byť vyrobené v roku 2016, spĺňať emisnú normu EURO 6 s max. 150g CO2 na kilometer a odviesť pritom minimálne 8 ľudí vrátane vodiča. Taktiež musia byť vybavené klimatizáciou a tónovanými sklami. Zapožičané vozidlá budú dodané v šedej, striebornej alebo čiernej farbe.
INTERAKTÍVNE HĽADANIE KRÁSY
Kultúrna prezentácia je štandardná súčasť každého predsedníctva. V rámci kultúrneho programu SK PRES sa uskutoční viacero podujatí zameraných na prezentáciu slovenských umelcov. Jedným z nich je aj výstava Hľadanie krásy, ktorej autorkami sú výtvarníčky Michaela Čopíková a Veronika Obertová, pracujúce pod značkou Ové Pictures. Výstava je zložená z niekoľkých interaktívnych inštalácií na tému hľadania krásy a využíva princíp animácie.
 


Autorky si zvolili obľúbený formát digitálnej grafiky, ktorý umožňuje jednoducho vytvárať a šíriť krátke animácie zložené zo statických obrázkov vytvárajúce časovú slučku, známy pod názvom GIF. Cieľom projektu je definícia chápania krásy v súčasnosti. Témami sú napríklad zmena vzťahu k sídliskám a zmena ich estetického vnímania, či vývoj vzťahu k industriálnemu dedičstvu. Výstava bude od začiatku predsedníctva postupne uvedená v Bruseli, Amsterdame, Linzi a Bratislave.
I. KORČOK NAČRTOL VÝZVY SK PRES
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre SK PRES Ivan Korčok sa zúčastnil na workshope Národného konventu o EÚ, ktorý bol zameraný na výzvy slovenského predsedníctva.

V diskusii načrtol medzinárodnopolitický kontext predsedníctva, ktorý bude charakterizovaný nielen pokračujúcimi konfliktami v blízkosti Únie či vývojom migračnej krízy, ale aj výsledkom referenda o zotrvaní Spojeného kráľovstva v EÚ. Za hlavný indikátor úspechu označil schopnosť predsedajúcej krajiny dosiahnuť pokrok v legislatívnom procese a efektívne komunikovať s ostatnými inštitúciami EÚ.

Tlačovú správu nájdete na webovej stránke MZVaEZ SR.
SERIÁL: FORMÁCIE RADY EÚ
Rada pre všeobecné záležitosti sa stretáva pravidelne raz mesačne a jej členmi sú ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ, resp. ministri pre európske záležitosti.

Rada sa na zasadnutiach o všeobecných záležitostiach zaoberá agendou, ktorá sa týka viac než jednej politiky Únie, napr. rokovaní o rozširovaní EÚ, prípravy viacročného finančného výhľadu Únie alebo inštitucionálnych a administratívnych otázok.

Plní úlohu aj pri koordinovaní práce súvisiacej s inými oblasťami politiky, ktorú vykonávajú iné zloženia Rady. Pripravuje zasadnutia Európskej rady a spolu s predsedom Európskej rady a Komisiou zabezpečuje ich nadväznosť.

Rada pre zahraničné veci sa na zasadnutiach o zahraničných veciach zaoberá celou vonkajšou činnosťou Únie vrátane spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, zahraničného obchodu a rozvojovej spolupráce.

Jej členmi sú ministri zahraničných vecí, ktorí sa stretávajú pravidelne raz mesačne. Rade pre zahraničné veci predsedá Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini.

Rada zodpovedá aj za spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku. Na jej zasadnutiach sa zvyčajne schádzajú dvakrát ročne aj ministri obrany.
VIDEOKOMENTÁR
Je na nás obrovská zodpovednosť nielen dovnútra Európskej únie, ale aj navonok. Spojené štáty prikladajú veľký význam témam ako migrácia, energetika či  TTIP. Úlohou slovenského predsedníctva v Rade EÚ bude, okrem iného, udržať jednotu a dynamiku medzi štátmi EÚ v týchto dôležitých otázkach, povedal Ivan Korčok po rokovaniach vo Washingtone.
INFOGRAFIKA
VEDELI STE, ŽE...?
  • Kultúrny program sa bude odohrávať vo všetkých krajinách sveta, kde má SR zastúpenie
  • Medzi hlavnými projektmi v rámci kultúrnej prezentácie SK PRES budú hudobné, tanečné, divadelné, výstavné, filmové a dizajnérske prevedenia slovenskej kultúry a umenia
  • Delegáti zúčastnení na neformálnych zasadnutiach v Bratislave dostanú v rámci propagácie kravaty alebo šatky, pamätnú mincu alebo známku, zápisníky či perá s logom SK PRES
AKTUÁLNE NA TWITTERI
PRIPRAVUJEME...
  • Kalendár predsedníckych podujatí
  • Akreditácia novinárov na podujatia SK PRES
  • Slovníček SK PRES
Newsletter nájdete aj na stránke MZVaEZ SR.
V prípade, že si neželáte dostávať tento newsletter, pošlite, prosím, mail na okom@mzv.sk.
© 2016 Sekretariát SK PRES
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky