05 / 2016

NEWSLETTER SK PRES

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ
@skpres2016
@eu2016sk
Web MZVaEZ SR

HLAVNÁ TÉMA

REDUTU ZMENÍ ZNÁMA DVOJICA ARCHITEKTOV

Budúce dejisko neformálnych zasadnutí ministrov v Bratislave, Reduta, sa zmení na kongresové centrum podľa návrhu skúsených architektov, bratov Skočekovcov.
 
Jedna z najvýznamnejších kultúrno-spoločenských stavieb Bratislavy, budova Slovenskej filharmónie, Reduta, bude počas slovenského predsedníctva hostiť tisícky zahraničných delegátov na neformálnych ministerských zasadnutiach a stovky novinárov.
 
Náročnej úlohy prispôsobiť Redutu jej dočasnej kongresovej funkcii sa ujal skúsený tím architektov – bratia Iľja Skoček mladší a Martin Skoček. Zmeny projektujú už od septembra 2014 a realizovať sa budú v priebehu júna. „Tento projekt bol pre nás jedinečný tak, ako je jedinečné slovenské predsedníctvo v Rade EÚ – tak skoro sa nezopakuje,“ hovorí Iľja Skoček mladší.
 
Pre všetky navrhované prvky interiéru ako aj pre prvky vonkajších pavilónov je spoločný motív modrotlače, starej farbiarskej techniky krojov a odevov rozšírenej po celom Slovensku.  Tento motív je pomyselným spojením typickej modrej farby Európskej únie a ornamentu charakteristického pre Slovensko, známeho z ľudovej tvorby. „Logo, ktoré ešte v čase navrhovania zmien v Redute nebolo známe, do tohto motívu veľmi dobre zapadlo, vďaka tomu, aké je variabilné,“ hovorí Martin Skoček.
 
Priestory budovy Reduty sú veľkorysé a reprezentačné. Keďže však nebola projektovaná ako kongresové centrum, musí sa zmeniť z hľadiska priestorového členenia, aj po bezpečnostnej či technickej stránke.
 
„Všetky tieto požiadavky sa nám v rámci projektu podarilo splniť bez stavebných zásahov,“ hovorí Iľja Skoček mladší. V interiéri budú samostatne stojace dočasné interiérové stavby. Ide o viacero menších objektov – napríklad informačný pult, fotosteny či pult pre tlačové konferencie. „Ich architektonické stvárnenie je v kontraste voči zdobeným interiérom Reduty,“ vysvetľuje Martin Skoček.
 
Exteriérové pavilóny navrhli architekti výraznejšie, ako výtvarný prvok, ktorý upriami pozornosť na dočasnú kongresovú funkciu Reduty. Zároveň sú v nich umiestnené bezpečnostné rámy a skenery batožín. „Sú to dva voľne stojace objekty, ktorých tvar vychádza z archetypu klasického slovenského domu so šikmou strechou. Zároveň predstavujú štylizované vstupné brány pre jednotlivé skupiny návštevníkov – delegátov, novinárov či ochranku,“ hovorí Iľja Skoček mladší.
PROFIL ARCHITEKTOV

Zľava: Iľja Skoček ml. a Martin Skoček

 
Bratia Iľja Skoček ml. a Martin Skoček pochádzajú zo známej rodiny architektov. Otec Iľja Skoček  projektoval napr. bratislavský Istropolis a mestské hradby a mama Marta Skočeková je známa najmä interiérom vstupných priestorov Slovenského rozhlasu.
 
Obaja bratia majú za sebou veľa úspešných realizácií. Za rekonštrukciu bratislavského hotela Albrecht na Mudroňovej ulici dostali ocenenie
CE.ZA.AR. za rok 2009 v kategórii interiér. V roku 2015 dostali cenu CE.ZA.AR.  až v dvoch kategóriách: Iľja Skoček ml. za rodinný dom a Martin Skoček za interiér.
 
Iľja Skoček okrem interiérových premien bratislavských reštaurácií, rekonštrukcií paláca Motešických a množstva súkromných rezidenčných projektov bol aj členom predstavenstva Slovenskej komory architektov.
 
Martin Skoček je okrem vlastných projektov dvorným architektom
festivalu Grape, a zaoberá sa aj výstavníctvom a inštaláciami (okrem festivalu napr. expozície v Múzeu v Betliari a iné).

ĎALŠIE AKTUALITY

UNIKÁTNA POŠTOVÁ ZNÁMKA S VÔŇOU BOROVICE
Ďalším z propagačno-prezentačných predmetov slovenského predsedníctva bude pamätná známka, primárne určená zahraničným delegáciám. Práve poštové známky slúžia ako pripomienky významných udalostí v histórii a sú tiež prejavom umeleckej originality krajiny. V posledných piatich rokoch získal dizajn slovenských známok trikrát cenu Grand Prix de l'Art Philatélique Belge et Européen za najkrajšiu známkovú rytinu v Európskej únii.
 
Pri príležitosti historicky prvého predsedníctva Slovenska v Rade EÚ navrhol dizajn pamätnej poštovej známky Peter Biľak, jeden z najvýznamnejších súčasných svetových grafických dizajnérov. V rámci vizuálnej kompozície na známke vyniká prírodný symbol Slovenska – kopce. Bude sa dodávať v atraktívnom balení s vôňou slovenských borovicových lesov.
MIGRÁCIA - JEDNA Z HLAVNÝCH TÉM SK PRES
Migrácia bude patriť k programovým prioritám  slovenského predsedníctva. Pozornosť sa bude venovať predovšetkým opatreniam na zastavenie migračných prúdov, ktoré EÚ schválila v marci.
 
Počas uplynulého víkendu navštívil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák Grécko a Turecko, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri riešení migračnej krízy. Na návšteve sa zúčastnil spoločne s kolegami z Holandska, Francúzska, Talianska, Malty a Portugalska.
 
Ministri sa zhodli na tom, že sa v súčasnosti podarilo zlepšiť ochranu vonkajšej hranice EÚ a zaviesť dôkladnejšie kontroly osôb vstupujúcich do EÚ. Začínajú sa tiež vytvárať podmienky pre normálny azylový proces a legálny príchod tých utečencov, ktorí naozaj potrebujú ochranu.
 


„Cieľom návštevy v Grécku bolo ukázať solidaritu v migračnej kríze. Jednak pri pokrývaní humanitárnych potrieb, ktoré vyplývajú z príchodu a pobytu tisícov migrantov, ale aj pri posilňovaní kapacít na vykonávanie azylových procedúr a návratovú politiku,“ zdôraznil minister Miroslav Lajčák.
 
V prípade Turecka bolo témou rozhovorov aj rozširovanie. Slovenská republika podporuje turecký prístupový proces do EÚ, pričom rozširovanie by malo byť jednou z hlavných tém nášho predsedníctva v Rade.
 
Celú tlačovú správu nájdete tu >
PREDSEDNÍCKE ÚLOHY V BRUSELI

Na obdobie nášho predsedníctva máme v Bruseli naplánovaných približne 1350 zasadnutí expertov a ministrov. Na stretnutí s médiami to priblížil stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík.
 
„Rekordmanmi“ v počte zasadnutí budú rezort vnútra (predpokladáme ich vyše 70) či rezorty financií a životného prostredia (nateraz vyše 50). Ako spresnil P. Javorčík, v jeden deň možno súbežne usporiadať 14 zasadnutí, keďže toľko miestností má na to vyhradených budova Rady. Každodenným predsedníckym „chlebíkom“ bude formovanie európskej legislatívy na expertnej úrovni, následne na úrovni veľvyslancov a napokon samotných ministrov. Zodpovední budeme aj za prípadné hľadanie dohody medzi Radou EÚ, Európskym parlamentomEurópskou komisiou v tzv. trialógoch. Predsednícke prípravy Stáleho zastúpenia preto spočívajú aj v precíznom „inventári“ legislatívnych návrhov, ktoré budú na našom predsedníckom stole – teda toho, čo „zdedíme“ po holandskom predsedníctve, a toho, čo Európska komisia ešte len navrhne.
SÚŤAŽ O ZBERATEĽSKÚ PAMÄTNÚ MINCU NA FACEBOOKU

Pamätná minca je jedným z propagačno-prezentačných predmetov, ktoré priblížia Slovensko zahraničiu. Minca je určená pre ministrov alebo vedúcich delegácií na vysokej úrovni, generálnych riaditeľov a iných vysokých štátnych úradníkov. V peňaženkách ju však môžete mať aj vy – do bežného obehu sa dostala 7. marca.

V prípade, že takúto mincu nájdete v peňaženke, môžete sa zapojiť do súťaže o zberateľskú "coincard" s pamätnou dvojeurovou mincou. Stačí, že ju odfotíte na pozadí dominanty Vášho mesta, obce alebo regiónu a pošlete nám ju v správe na facebooku – Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Termín vyhodnotenia sme predĺžili, a tak sa do nej môžete zapájať aj naďalej.
OD RÍMA PO LISABON A ĎALEJ
Za 60 rokov sa európskym štátom podarilo spoločnými integračnými snahami vybudovať úniu slobody, príležitostí a základných práv a rozrásť sa zo spoločenstva šiestich na úniu s 28 členmi, píše sa v článku Od Ríma po Lisabon a ďalej.

Autormi článku sú Ivan Korčok, štátny tajomník MZVaEZ SR a splnomocnenec vlády pre predsedníctvo v Rade EÚ; Bert Koenders, minister zahraničných vecí Holandska; Louis Grech, podpredseda vlády a minister pre európske záležitosti Malty a Sandro Gozi, štátny tajomník pre európske záležitosti Talianska. Článok bol publikovaný v denníkoch La Reppublica, Times of Malta a denníku Pravda.
Celý článok nájdete tu >
VIDEOKOMENTÁR
Videokomentár - Ivan Korčok
„Pre úspech nadchádzajúceho slovenského predsedníctva je veľmi dôležité od začiatku spolupracovať s Európskou komisiou, poznať jej plány a zámery. Verím, že aj vďaka tomu bude môcť Slovensko ponúknuť dobrý a realistický program, ktorý po šiestich mesiacoch ukáže jasné a hmatateľné výsledky,“ hovorí štátny tajomník MZVaEZ SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo v Rade EÚ Ivan Korčok na margo kľúčových rokovaní s inštitúciami EÚ.

Rozhovory sa uskutočnili 8. apríla 2016 v Bruseli. Stretnutie bolo ďalším krokom k dobrej príprave na výkon nášho predsedníctva a všetci účastníci ho hodnotili pozitívne. Vzťahy zástupcov kľúčových inštitúcií EÚ sú prejavom často spomínanej a veľmi potrebnej medziinštitucionálnej spolupráce.
INFOGRAFIKA
VEDELI STE, ŽE...?
  • V rámci slovenského predsedníctva budú pôsobiť aj štyria fotografi, z toho traja na Slovensku a jeden v Bruseli.
  • Na propagáciu a grafickú výzdobu predsedníckych aktivít bude využitých viac než 200 roll-up bannerov, dve pop-up steny a 80 orientačných tabúľ.
  • Na webe eu2016.sk budú od začiatku nášho predsedníctva na stiahnutie štyri elektronické publikácie: Mediálny sprievodca, Kultúrny program, Kto je kto a Program predsedníctva.
AKTUÁLNE NA TWITTERI
PRIPRAVUJEME...
  • Spustenie webovej stránky SK PRES (začiatok mája 2016)
Newsletter nájdete aj na stránke MZVaEZ SR.
V prípade, že si neželáte dostávať tento newsletter, pošlite, prosím, mail na okom@mzv.sk.
© 2016 Sekretariát SK PRES
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky