14 / 2016

NEWSLETTER SK PRES

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ
@skpres2016
@eu2016sk
Web SK PRES eu2016.sk

HLAVNÁ TÉMA

BRATISLAVA PRIVÍTA POLITICKÉ ŠPIČKY EÚ

Slovensko bude v septembri hostiť mediálne najatraktívnejšie predsednícke podujatia. Blíži sa aj netrpezlivo očakávaný summit 27 hláv štátov a predsedov vlád krajín EÚ.

Prvým septembrovým podujatím (2. – 3. 9.) je neformálne zasadnutie ministrov zahraničných vecí krajín EÚ – Gymnich. Jeho hostiteľom je minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, rokovanie povedie vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogheriniová.

Témami diskusie sú aktuálne otázky zahraničnej a bezpečnostnej politiky, napríklad hodnotenie situácie v Turecku, rozvoj vzťahov Turecka s EÚ, Minský mierový proces, boj proti terorizmu či hodnotenie napĺňania Globálnej stratégie EÚ. Na stretnutia sú tradične prizvaní aj partneri z kandidátskych krajín EÚ. Po Gymnichu sa na pozvanie ministra M. Lajčáka uskutoční neformálny obed európskych ministrov zahraničných vecí s partnermi zo šiestich  krajín Východného partnerstva.

Ďalším veľkým predsedníckym podujatím je neformálne zasadnutie ministrov pre hospodárske a finančné záležitosti (neformálny ECOFIN) 9. a 10. septembra. Na programe bude okrem iného budúcnosť hospodárskych politík EÚ, prehlbovanie hospodárskej a menovej únie s akcentom na fiškálny pilier, oblasť daní či Investičný plán pre Európu.

Najväčším podujatím počas slovenského predsedníctva je neformálne stretnutie lídrov 27 členských krajín EÚ známe ako Bratislavský summit, ktorý sa uskutoční 16. septembra. Celodenná vrcholná schôdzka reaguje na výsledky britského referenda o vystúpení z EÚ a zároveň začína proces spoločnej reflexie. Význam a výnimočnosť stretnutia podčiarkuje fakt, že neformálne schôdzky lídrov EÚ sa v posledných rokoch nekonali v členských štátoch ale v Bruseli. Na summite sa očakáva účasť vyše tisícky novinárov. Viac

Registrácia na predsednícke podujatia tu

ĎALŠIE AKTUALITY

UCTILI SI OBETE TOTALITNÝCH REŽIMOV

Dôležitým augustovým podujatím SK PRES bola ministerská konferencia pri príležitosti Európskeho dňa pamiatky obetí totalitných režimov. Konferencii predsedala podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
 
„Žiadna totalita nie je bez obetí. Ani tie minulé a ani prípadné budúce. Pohľad do minulosti by nám mal pomôcť poučiť sa z chýb našich predkov, aby sme sa v budúcnosti nemuseli učiť z chýb vlastných,“ uviedla ministerka L. Žitňanská.
 
Ministri diskutovali o probléme narastajúceho radikalizmu v Európe. „Problémom súčasnej Európy nie je len ekonomická a bezpečnostná situácia, ale aj príklon časti populácie k antisystémovým a extrémistickým subjektom, ktorý je výsledkom viacerých procesov, pričom každý z nich hrá určitú rolu,“ povedala počas konferencie ministerka L. Žitňanská. Účastníci prijali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili odhodlanie chrániť demokraciu, právny štát a ľudské práva. Viac
P. Juščák: EÚ musí mať jasno v tom, kam smeruje
 
O radikalizme, ako o dôležitom faktore vzniku totalitných režimov nám povedal viac šéfredaktor časopisu Pamäť národa Peter Juščák z Ústavu pamäti národa. Nárast extrémistických názorov podľa P. Juščáka spôsobuje absencia etiky diskusií či pokles vplyvu tradičných hodnôt.
 
„Spoločnosť sa ľahko stáva manipulovateľnou. Tento fakt vedia využiť osoby bez etiky, morálky alebo vzdelania. Môžu jednoducho šíriť informácie a manipulovať veľké skupiny ľudí. Jedna nepresná či nepravdivá správa dokáže napáchať obrovské škody v priamom prenose. Extrémne názory tak majú veľký priestor.“
 
Celý rozhovor si môžete prečítať na našom facebookovom profile.
EXPERTI O REFORME VOLIEB AJ O INVESTÍCIÁCH
Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ pokračuje podujatiami na expertnej úrovni. V septembri sa ich uskutoční takmer 40. Výber tých najzaujímavejších si môžete pozrieť na webe slovenského predsedníctva.
 
Patrí medzi ne napríklad neformálne výjazdové zasadnutie Pracovnej skupiny pre všeobecné záležitosti. Delegáti si vymenia názory na aktuálny stav EÚ s členmi Výboru NR SR pre európske záležitosti. Diskutovať budú aj o dôležitej agende – návrhu Európskeho parlamentu (EP) na reformu európskeho volebného zákona.
 
V Bratislave sa stretnú aj experti  pre oblasť služieb a investícií z členských štátov EÚ na neformálnom výjazdovom zasadnutí Výboru pre obchodnú politiku. Investiční experti z OECD a UNCTAD (Konferencia OSN pre obchod a rozvoj) predstavia možnosti, ako odstrániť administratívnu záťaž pre investorov.
ROZHOVOR: ILUSTRÁTORKY E. SLIACKA A D. OLEJNÍKOVÁ

Súčasťou webu SK PRES je už niekoľko týždňov aj herná aplikácia „Pohraj sa s logom“, ktorá okrem zaujímavých informácií obsahuje pútavé ilustrácie z dielne členov Asociácie ilustrátorov (ASIL). Jedna z autoriek ilustrácií Edit Sliacka zhodnotila ilustrovanie pre „Pohraj sa s logom“ a spoluprácu s ľuďmi z ASIL-u ako dobrú vec. „Myslím si, že každú príležitosť na pozitívnu prezentáciu našej krajiny, ľudí a kultúry treba využiť,“ uviedla. Viac sa dočítate v rozhovore na našom FB.
INTELIGENTNÍ ĽUDIA V INTELIGENTNÝCH MESTÁCH
Problematika inteligentných miest je mimoriadne aktuálna a atraktívna. Zahŕňa široké spektrum disciplín a vedeckých oblastí a efektívne prepája prírodné vedy so spoločenskými. Inteligentný rozvoj je zároveň jedným zo základných cieľov Európskej únie a stratégie Európa 2020.
 
„Inteligentní ľudia v inteligentných mestách“ bol názov medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá sa v dňoch 29. a 30. augusta uskutočnila na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Podujatie s finančnou podporou slovenského predsedníctva vytvorilo priestor na odbornú diskusiu za účasti svetových, európskych a slovenských vedeckých kapacít na problematiku inteligentných miest a kľúčovú rolu inteligentných ľudí v nich.

S TEBOU MA BAVÍ SLOVENSKO

                                                                                                                                                             Zdroj: YouTube
Nádherná príroda, mnohotvárna kultúra, vynachádzaví ľudia, dynamická a autentická krajina v srdci Európy. Takto je Slovensko odprezentované v novom dokumentárnom filme RTVS pri príležitosti historicky prvého predsedníctva SR v Rade Európskej únie.
 
Dejom dokumentu sprevádza divákov mladá Slovenka, za ktorou pricestuje írsky priateľ. Spoločne objavujú Slovensko ako krajinu, kde tradície idú ruka v ruke s modernou súčasnosťou, ako krajinu, v ktorej vzniká veľa dobrých nápadov. Film je v anglickom jazyku, plný úžasných záberov a autentických situácií.
 
Roadmovie, ktorá predstaví to najlepšie zo Slovenska má premiéru vo štvrtok 1.9.2016 o 19:45 na STV2. Trailer

FOTOSÚŤAŽ NA INSTAGRAME

Po letnom kvíze prichádza SK PRES v spolupráci s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku s ďalšou príležitosťou vyhrať zaujímavé propagačné predmety. Tento raz ide o fotografickú súťaž na populárnej sociálnej sieti Instagram, ktorá potrvá do konca septembra. Pravidlá sú jednoduché – stačí na Instagrame uverejniť fotografiu s hashtagom #EuropeanSlovakia a na obrázku označiť @EPBratislava. Viac informácií tu.
INFOGRAFIKA
VEDELI STE, ŽE...?
  • Posledné politické podujatie na ministerskej úrovni v Bratislave v rámci predsedníctva  bude Európske fórum cestovného ruchu a uskutoční sa 11. októbra.
  • Bratislava už hostila veľký summit politických špičiek pred jedenástimi rokmi – stretnutie Bush-Putin.
  • Bratislavský summit je prvým stretnutím lídrov EÚ na najvyššej úrovni mimo Bruselu od nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy v decembri 2009.
AKTUÁLNE NA TWITTERI
PRIPRAVUJEME...
  • Špeciálne číslo newslettra k neformálnemu zasadnutiu 27 hláv štátov a predsedov vlád krajín EÚ
Newsletter nájdete aj na adrese eu2016.sk/sk/newsletter-sk-pres.
Ak máte záujem dostávať newsletter pravidelne, vyplňte svoj email v políčku NEWSLETTER na stránke eu2016.sk.
V prípade, že si neželáte dostávať newsletter, pošlite, prosím, mail na okom@mzv.sk.
© 2016 Sekretariát SK PRES
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky