11 / 2016

NEWSLETTER SK PRES

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ
@skpres2016
@eu2016sk
Web SK PRES eu2016.sk

HLAVNÁ TÉMA

BREXIT BUDE HLAVNOU TÉMOU SK PRES

Slovensko od 1. júla preberá predsedníctvo v Rade EÚ a výsledok britského referenda bude mať počas najbližších šiestich mesiacov výrazný vplyv na EÚ. „Je jasné, že téma odchodu Británie bude dominovať, ale Slovensko je pripravené zohrať aktívnu a zodpovednú úlohu v tomto procese,“ konštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu 24. júna.
 
Holandský minister zahraničných vecí Bert Koenders tiež v Luxemburgu odovzdal ministrovi M. Lajčákovi zvonec, ktorým sa symbolicky začínajú a končia ministerské zasadnutia. Viac

Slovenská diplomacia už pred začiatkom predsedníctva aktívne vystupuje v otázkach odchodu Británie z EÚ. Minister M. Lajčák na stretnutí ministrov zahraničia V4, Nemecka a Francúzska v Prahe navrhol neformálnu schôdzku šéfov diplomacií pod taktovkou slovenského predsedníctva o budúcnosti európskeho projektu a vzťahov s Britániou.
V septembri sa v Bratislave uskutoční aj neformálny summit premiérov a prezidentov EÚ.
 
„Boli by sme radi, keby rokovania o budúcom usporiadaní vzťahov EÚ s Britániou boli maximálne konštruktívne, aby sme urobili všetko pre zachovanie komfortu našich občanov, podnikateľov a všetkých, ktorých sa odchod Británie dotkne,“ zdôraznil minister M. Lajčák na stretnutí. Viac
 
Minister M. Lajčák v utorok 28. júna rokoval s britským ministrom zahraničných vecí Philipom Hammondom a ministrom pre Európu Davidom Lidingtonom, s ktorými prediskutoval najbližšie kroky príprav na vystúpenie Británie z EÚ. „Jedna z hlavných priorít musí byť zachovanie čo najlepšej kvality vzťahov. To je tak v záujme Británie ako aj Európskej únie. A v tomto duchu bude Slovensko ako predsednícka krajina Rady EÚ pristupovať k celému procesu,“ podčiarkol minister. Viac
 

ĎALŠIE AKTUALITY


Program slovenského predsedníctva je zameraný na štyri prioritné okruhy: Hospodársky silná Európa, Moderný jednotný trh, Udržateľná migračná a azylová politika a Globálne angažovaná Európa. Slovenské predsedníctvo prichádza s pozitívnou agendou a so zámerom presadzovať udržateľné riešenia. Viac
SZ BRUSEL: KAPITÁNSKY MOSTÍK PREDSEDNÍCTVA

Stále zastúpenie v Bruseli dostalo od ministra Lajčáka prívlastok „kapitánsky mostík“ predsedníctva. Zastrešuje totiž zástupcov všetkých rezortov, ktorí majú na starosti každodenné predsednícke úlohy – predsedať pracovným skupinám a výborom, kde sa formuje európska legislatíva, hľadajú riešenia, ako aj pripravujú pravidelné rokovania veľvyslancov a ministrov. Povedané v číslach, Stále zastúpenie sme rozšírili z bežných 80 na 217 zamestnancov vrátane „mladej krvi“ (30 stážistov) a „zapožičaných“ odborníkov z inštitúcií (11); v Bruseli bude zasadať zhruba 140 pracovných skupín a výborov; a predbežne plánujeme asi 1350 zasadnutí expertov a ministrov.
 
Rekordmanmi v počte rokovaní pracovných skupín sú otázky vnútra, finančné služby či životné prostredie. Aj preto výťah Stáleho zastúpenia dnes pripomína rušný „úľ“, plný delegácií, ktoré prichádzajú nadviazať kontakty s predsedníctvom. Tím je pripravený a plný entuziazmu. Nielen odbornosť, ale aj pozitívna energia, tímový duch a humor – to všetko ho verne vystihuje.
ZAHRANIČNÍ NOVINÁRI NA SLOVENSKU

Na štvordňovú návštevu Slovenska pricestovalo 30. júna takmer 60 zástupcov významných zahraničných médií akreditovaných pri inštitúciách EÚ ako napríklad Bloomberg, The Finacial Times či Guardian. Takýto „press trip“ je tradičnou súčasťou každého predsedníctva a pre Slovensko je to prvou príležitosťou komplexne predstaviť priority a program v širších súvislostiach zahraničným novinárom.
 
Počas návštevy sa novinári z 25 krajín stretnú so slovenskou politickou špičkou, zúčastnia sa prehliadky úspešnej firmy Pixel Federation či prezentácie lietajúceho auta AeroMobil. Slovensko predstavíme novinárom aj prostredníctvom špeciálneho vydania mesačníku Forbes v anglickom jazyku, kde nájdu príbehy úspešných slovenských podnikateľov, športovcov či umelcov.

Šéfredaktor mesačníka Forbes Juraj Porubský v TA3 „o tom najlepšom, čo doma máme“
HERNÁ APLIKÁCIA „POHRAJ SA S LOGOM

Od júla pribudne na webovú stránku slovenského predsedníctva herná aplikácia „Pohraj sa s logom“, ktorá spája vizuálnu identitu SK PRES so zaujímavými faktami o Slovensku.
 
Cieľom hry je poskladať puzzle, ktoré na záver utvoria kompletné obrázky. Ide o autorské ilustrácie členov Asociácie ilustrátorov. Po ich zložení do jedného celku sa užívateľovi zobrazí zaujímavý text o Slovensku. Text je zároveň súčasťou publikácie „Vedeli ste? Toto je Slovensko”, ktorá patrí k prezentačným predmetom SK PRES.
 
Hra bude obsahovať 24 variantov a jej výsledkom je jedinečné spojenie predsedníckeho loga, autorských výtvarných diel a edukačného prvku o Slovensku.
SLOVENSKÉ NÁPADY V RUKÁCH DELEGÁTOV

Viaceré prezentačné predmety, určené pre zahraničné delegácie, sme predstavili už v predošlých vydaniach Newslettra SK PRES. Slovensko chceme ukázať v najlepšom svetle, preto sa pred zahraničnými delegáciami bude Slovensko prezentovať aj praktickými prezentačnými predmetmi slovenských tvorcov.

ESET VIP brožúra
Slovenská spoločnosť ESET začala ako priekopník antivírusovej ochrany pred vyše 25 rokmi vytvárať vysoko oceňovaný softvér ochrany a detekcie softvérových hrozieb. Cenu VB100, ktorá je považovaná za Oscara antivírusových riešení, ESET získal jedenásťkrát po sebe. S viac ako 100 miliónmi zákazníkov vo vyše 180 krajinách sveta je považovaný za jednu z najúspešnejších slovenských spoločností. VIP brožúra obsahuje príbeh spoločnosti a licenciu na bezpečnostný softvér.

 
Predsednícka kravata a šatka
Predsednícka kravata a šatka reprezentujú vysokokvalitný, moderný slovenský grafický dizajn a odrážajú sa v nich bohaté tradície našej krajiny.  Oba doplnky určené pre zahraničné delegácie navrhli dizajnéri Juraj Kotoč a Nataša Bauzová. Grafické elementy doplnkov využívajú symboliku lipy a hlaholiky. Majestátna lipa na kravate predstavuje nezlomnosť a vzájomnosť,  charakterové črty považované za typické pre Slovákov a hlaholské písmeno „S“ vo vzore kravát a šatiek evokuje Slovensko.

CD Slovak Opera Stars
Slovensko patrí ku krajinám s výnimočnou tradíciou opery a silným zastúpením operných spevákov v rámci tých najprestížnejších svetových operných scén. CD kolekcia Slovak Opera Stars prináša unikátny súbor štyroch premiérových nahrávok v súčasnosti najvýznamnejších a najžiadanejších slovenských operných spevákov – sopranistky Adriany Kučerovej, mezzosopranistky Jany Kurucovej, tenoristu Pavla Bršlíka a basistu Štefana Kocána.
TLAČOVÉ CENTRUM V REDUTE

PROFESIONÁLNE ZÁZEMIE PRE NOVINÁROV

Tlačové centrum v Redute je rozmiestnené na niekoľkých poschodiach. Na prízemí sa nachádza informačný stánok. V ňom je možné získať informácie o programe, ako aj zaregistrovať sa na jednotlivé mediálne príležitosti (doorstep, tour de table, handshake a family photo). Na prízemí sa nachádza aj občerstvenie.
 
Na prvom poschodí bude novinárom k dispozícii pracovné zázemie a technická podpora vrátane priestorov s kabínami a oddelenými pracovnými miestami (tzv. media booths). Miestnosť pre tlačové konferencie s kapacitou viac ako 150 miest a menšia brífingová miestnosť sa nachádzajú na druhom poschodí. Na treťom poschodí je zriadená ďalšia brífingová miestnosť s kapacitou približne 50 miest. Viac
BRATISLAVA JE NA PREDSEDNÍCTVO PRIPRAVENÁ
Práce na úpravách  budovy Slovenskej filharmónie sú dokončené a budova Reduty sa dočasne stala konferenčným centrom. Jej premena si vyžiadala zmeny v interiéri a exteriéri  - tie si už verejnosť mohla všimnúť. Vonkajšie pavilóny budú slúžiť na bezpečnostnú kontrolu pri vstupe. Medzi dočasnými interiérovými prvkami sú pulty v tlačovom centre, miestnosti pre tlačové konferencie alebo fotostena na spoločnú fotografiu ministrov. 
 
Pod premenu sa podpísala dvojica uznávaných architektov Iľja Skoček mladší a jeho brat Martin Skoček. Úpravy však nespočívajú len v architektonických prvkoch, ale aj v komplexnom technologickom zabezpečení pre potreby novinárov, delegátov a najvyšších predstaviteľov.
 
Pre okolie hlavných dejísk bratislavských podujatí je počas predsedníctva pripravených niekoľko dopravných a bezpečnostných opatrení. Ich cieľom je zabezpečiť bezproblémový priebeh predsedníctva a zároveň chrániť bezpečnosť obyvateľov Bratislavy a zahraničných návštevníkov.
 
„Predsedníctvo je pre Bratislavu mimoriadna zodpovednosť, ale najmä šanca, ako sa zviditeľniť. A cez zviditeľnenie Bratislavy, zviditeľniť aj celú našu krajinu,“ zdôraznil štátny tajomník MZVaEZ SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok na tlačovej konferencii k s dopravným a bezpečnostným opatreniam. Viac
FILMOVÝ AUTOBUS PRIBLÍŽI PREDSEDNÍCTVO VEREJNOSTI

Projekt Bažant Kinematograf priblíži návštevníkom okrem slovenských a českých filmových noviniek aj slovenské predsedníctvo. Na bratislavskej Magio pláži sa uskutočnia samostatné filmové večery venované SK PRES.
 
Filmový autobus v mesiacoch júl a august zavíta do viac ako 30 miest po celom Slovensku. V júli bude putovné kino napríklad v Žiline, Martine či Ružomberku. V auguste sa naň môžu tešiť obyvatelia Spišskej Novej Vsi, Prešova aj Košíc.
 
Projekt je veľmi obľúbený najmä medzi mladými ľuďmi, ale má záujemcov vo všetkých vekových kategóriách. Podujatie navštevuje okolo 50 000 divákov ročne.
TISÍCKY KVETOV SA USMIEVAJÚ V TVARE LOGA SK PRES

Vyvrcholením holandsko-slovenskej spolupráce v rámci predsedníckeho Tria je symbolické odovzdanie predsedníctva. Jeho súčasťou bolo odhalenie kvetinového loga SK PRES za účasti veľvyslanca Holandského kráľovstva v SR Richarda van Rijssena, vedúceho služobného úradu MZVaEZ SR Pavla Sýkorčina a starostu mestskej časti Bratislava – Staré mesto Radoslava Števčíka. Záhon s kvetinovým logom tvorí takmer 3000 rastlín z holandských a slovenských okrasných škôlok.
 
 „Spolupráca krajín je základným stavebným kameňom fungovania Európskej únie. Dar od holandského partnera je príkladom výborných vzťahov medzi krajinami v rámci Tria. Pevne verím, že Slovensko bude pokračovať v práci holandského predsedníctva a po šiestich mesiacoch prinesieme na stôl konkrétne a hmatateľné výsledky,“ uviedol vedúci služobného úradu P. Sýkorčin.
VEDELI STE, ŽE...?
AKTUÁLNE NA TWITTERI
PRIPRAVUJEME...
  • Neformálne zasadnutie Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci (SVV)
  • Neformálne zasadnutie Rady pre životné prostredie (ENV)
  • Neformálne zasadnutie Rady pre dopravu, telekomunikácie a energetiku (TTE)
  • Neformálne zasadnutie Rady pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti (EPSCO)
Newsletter nájdete aj na adrese eu2016.sk/sk/newsletter-sk-pres.
Ak máte záujem dostávať newsletter pravidelne, vyplňte svoj email v políčku NEWSLETTER na stránke eu2016.sk.
V prípade, že si neželáte dostávať newsletter, pošlite, prosím, mail na okom@mzv.sk.
© 2016 Sekretariát SK PRES
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky