10 / 2016

NEWSLETTER SK PRES

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ
@skpres2016
@eu2016sk
Web SK PRES eu2016.sk

HLAVNÁ TÉMA

PRÍPRAVY SLOVENSKÉHO PREDSEDNÍCTVA V OBRAZOCH
Do začiatku nášho predsedníctva v Rade EÚ zostáva už len niekoľko dní. Ponúkame rôzne aspekty príprav zachytené prostredníctvom fotografií.


Sekretariát predsedníctva SR v Rade EÚ – to je vyše 60 profesionálov, ktorí majú na starosti množstvo náročných úloh: zvládnuť komplexnú logistiku a organizáciu predsedníckych podujatí na najvyššej úrovni, zabezpečiť servis pre novinárov a on-line komunikáciu, kultúrnu prezentáciu doma a v zahraničí. Zároveň majú na starosti predsednícky rozpočet. Okrem troch vyslaných zahraničných diplomatov tím dopĺňa vyše 90 tzv. liaison officerov, mladých styčných dôstojníkov. Tí budú poskytovať komplexný servis delegátom počas predsedníckych podujatí.

Prípravy na predsedníctvo si vyžiadali množstvo bilaterálnych stretnutí, kde naši diplomati predstavili partnerom program a priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Medzi nimi boli napríklad  predseda Rady ministrov Bosny a Hercegoviny Denis Zvizdić alebo turecký minister pre záležitosti EÚ Ömer Çelik. O nadchádzajúcom predsedníctve hovoril šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák aj so svojím holandským partnerom Bertom Koendersom, vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicou  Mogheriniovou alebo predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom.


Práce na úpravách  budovy Slovenskej filharmónie finišujú. Budova Reduty nie je konferenčným centrom, preto si vyžiadala dočasné úpravy v interiéri a exteriéri  - tie si už verejnosť mohla všimnúť. Vonkajšie pavilóny budú slúžiť na bezpečnostnú kontrolu pri vstupe. Medzi dočasnými interiérovými prvkami sú pulty v tlačovom centre, miestnosti pre tlačové konferencie alebo fotostena na spoločnú fotografiu ministrov.  Pod premenu sa podpísala dvojica uznávaných architektov Iľja Skoček mladší a jeho brat Martin Skoček. Úpravy však nespočívajú len v architektonických prvkoch, ale aj v komplexnom technologickom zabezpečení pre potreby novinárov, delegátov a najvyšších predstaviteľov.

Vízie a priority nášho predsedníctva sme 1. júna predstavili aj v Bruseli. Na stretnutí s vyše 200 diplomatmi, expertmi, predstaviteľmi európskych inštitúcií, think-tankmi a novinármi načrtol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí štyri hlavné oblasti, na ktoré sa budeme sústrediť. „Naša ambícia je posilniť EÚ ekonomicky, zmodernizovať a rozšíriť spoločný trh v oblasti energetiky a digitálnej ekonomiky, pracovať na udržateľnej migračnej a azylovej politike a venovať sa vonkajšiemu prostrediu Únie v kontexte obchodných dohôd a politiky rozširovania,“ povedal minister M. Lajčák.

Do predsedníctva zapájame aj verejnosť. Prostredníctvom mechanizmu záštity a dotačnej schémy sme podporili množstvo podujatí samospráv, škôl či neziskových organizácií.  Spolu ide doteraz o vyše sto podujatí na Slovensku aj v zahraničí. Medzi nimi to bol napríklad košický projekt Dni Ukrajiny, Romano d’ives 2016 v Liptovskom Mikuláši, divadelný festival Istropolitana alebo festival Lumen v Trnave. Už čoskoro sa začína prestížny hudobný festival  Viva Musica!.

Oficiálny predsednícky web eu2016.sk sme spustili v úvodnej verzii v máji tohto roka. Spolu so štartom predsedníctva ho doplní aj interaktívna herná aplikácia s názvom Pohraj sa s logom. Má pomerne jednoduchý herný princíp – ide o skladanie obrázkov, ktorými sú skvelé ilustrácie mladých slovenských umelcov. Pri každom kroku hráča sprevádza tvárička známa z predsedníckeho loga. Podľa toho, či je hráčov ťah správny, alebo naopak, sa tvárička usmieva, alebo mračí. Na konci sa ilustrácia rozpohybuje a výsledkom je zaujímavosť o Slovensku z brožúry "Did you know? This is Slovakia".

ĎALŠIE AKTUALITY

NOVÁ ENERGIA PRE EURÓPU
Slovensko chce počas svojho predsedníctva v Rade EÚ dať Európe novú energiu a pozitívnu agendu. Na minulotýždňovej konferencii s názvom „EÚ v roku 2016: Ako odolávať odstredivým silám?“ to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Poukázal aj na to, že výsledkom všetkých výziev, ktorým Únia v súčasnosti čelí je strach jej občanov. „Slovensko sa bude snažiť rúcať bariéry, mobilizovať EÚ k súdržnosti a zabrániť tak jej fragmentácii. Musíme sa sústrediť na to, čo nás spája.“ vysvetlil M. Lajčák. Viac
ZNÁME OSOBNOSTI PREDSTAVUJÚ SLOVENSKÉ PREDSEDNÍCTVO
Súčasťou komunikačnej kampane historicky prvého slovenského predsedníctva v Rade EÚ sú aj video-posolstvá vybraných slovenských osobností. V nich známe tváre zo slovenského kultúrneho, spoločenského či športového života zdôrazňujú verejnosti rôzne výzvy, ktoré nás čakajú. Zámerom spotov s osobnosťami je vyvolať pozitívnu emóciu a zaujímavým spôsobom predstaviť predsedníctvo divákovi.Medzi protagonistami spotov sú naši úspešní športovci, napríklad medailistka z OH Danka Barteková, dvojnásobný olympijský víťaz Michal Martikán, tenistka Dominika Cibulková aj majster sveta v ľadovom hokeji Richard Lintner.

Z hercov je to Diana Mórová a Marek Majeský, hudobníkov zastupuje operná speváčka Adriana Kučerová a spevák Ján Kuric. Desiatku známych osobností uzatvárajú generálny riaditeľ SND Marián Chudovský a popredná odborníčka na problematiku eura Elena Kohútiková.  Spoty si môžete pozrieť v našej videogalérii.
SLOVENSKÉ PREDSEDNÍCTVO ZVEČNENÉ NA PAMÄTNEJ MINCI

Zberateľskú mincu s motívom slovenského predsedníctva v Rade EÚ verejnosti slávnostne predstavili  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí  SR, Národná banka Slovenska a Mincovňa Kremnica.

 

Význam prvého slovenského predsedníctva je tak zachytený v podobe striebornej zberateľskej mince v nominálnej hodnote 10 eur. Ako povedal štátny tajomník MZVaEZ SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok, predsednícka agenda je veľmi rozsiahla, náročná a zložitá. „Pamätná zberateľská minca je však niečo, čo predsedníctvo zhmotňuje a čoho sa môže dotknúť každý občan,“ dodal I. Korčok. Viac

HOST BROADCASTER SLOVENSKÉHO PREDSEDNÍCTVA

Tradičnou úlohou predsedníckej krajiny je pre médiá zabezpečiť službu „host broadcastera“, ktorý plní funkciu hlavného mediálneho partnera a exkluzívneho dodávateľa televízneho a rozhlasového signálu. Host broadcaster vyrába záznamy z neformálnych ministerských zasadnutí a iných významných predsedníckych podujatí, ktoré sa budú konať na Slovensku. Túto úlohu v prípade SK PRES bude plniť Rozhlas a televízia Slovenska.

Jednou z jeho najdôležitejších funkcií je pokrytie momentov, akými sú príchody ministrov (doorstep), podanie rúk (handshake), neformálne rozhovory pred začiatkom rokovania (tour de table), spoločná fotografia (family photo) a tlačové konferencie.

PRVÉ PODUJATIA SLOVENSKÉHO PREDSEDNÍCTVA V RADE EÚ
Oficiálny program slovenského predsedníctva sa začne návštevou Kolégia Európskej komisie v Bratislave.

Vo štvrtok 30. júna  prijme komisárov na čele s predsedom EK Jeanom-Claudeom Junckerom prezident SR Andrej Kiska. Následne ich na Bratislavskom hrade privíta vláda pod vedením Roberta Fica. V prvý deň predsedníctva 1. júla sa uskutočnia bilaterálne rokovanie predsedu vlády SR s predsedom EK a rokovania ministrov a komisárov.

Po skončení rokovaní je pre komisárov a politických predstaviteľov pripravený slávnostný otvárací koncert, ktorého sa zúčastní aj predseda Európskej Rady Donald Tusk.

Prvým ministerským zasadnutím v Bratislave bude neformálne stretnutie ministrov pre spravodlivosť a vnútorné veci v dňoch 6. až 8. júla.

V úvode slovenského predsedníctva je pripravený bohatý program aj pre verejnosť. Jeho súčasťou bude symbolické odovzdanie predsedníctva a odhalenie kvetinového loga SK PRES v stredu, 29. júna. Vo štvrtok 30. júna otvorí jej kráľovská výsosť, holandská princezná Beatrix výstavu Európske hviezdy: Miró & CoBrA  v múzeu moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum v Bratislave. V noci z 30. júna na 1. júla 2016 bude na hradbách Bratislavského hradu svetelná show. Jedna strana hradu bude osvetlená slovenským a druhá holandským dizajnom.
SPONZORSTVO ŠETRÍ VEREJNÉ PROSTRIEDKY A POMÁHA

SLOVENSKÝM PODNIKATEĽOM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR prevzalo štyridsať vozidiel, ktoré budú počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ (SK PRES) slúžiť na prepravu zahraničných delegácií. Vozidlá dodali spoločnosti Peugeot Slovakia a Citroën Slovakia na základe sponzorskej zmluvy medzi týmito spoločnosťami a rezortom diplomacie. Po skončení predsedníctva budú tieto vozidlá vrátené spoločnostiam. Viac
KONCERT PRE VEREJNOSŤ VIVA EUROPA!

Pri príležitosti začiatku slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa 2. júla 2016 o 20:00 na bratislavskom námestí pred Euroveou uskutoční koncert pre verejnosť „Viva Europa!“. Na koncerte sa predstaví jedinečný zbor hudobníkov zo všetkých 28 členských krajín EÚ v sprievode symfonického orchestra pod vedením súčasného zbormajstra Slovenského filharmonického zboru, dirigenta Jozefa Chabroňa.

Koncept koncertu vychádza z motta EÚ „Zjednotení v rozmanitosti.“ Organizátori galakoncertu Viva Musica! sú presvedčení,  že predsedníctvo v Rade EÚ je nielen možnosť prezentovať a zviditeľniť Slovensko, ale aj príležitosť zatraktívniť spoločnú európsku identitu na Slovensku. Viac
POMOCNÍK NOVINÁROV - BROŽÚRA „KTO JE KTO?“
V publikácii „Kto je kto?“ budú kontaktné údaje a fotografie kľúčových osôb v rámci príprav predsedníctva SR v Rade EÚ. Publikáciu nájdete na webovej stránke slovenského predsedníctva od 1. júla 2016 na stiahnutie. Informácie v nej budú k dispozícii v štyroch jazykových verziách – slovenskej, anglickej, francúzskej a nemeckej. Na webe nájdete aj publikácie Mediálny sprievodca, Kultúrny program a Program slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
SERIÁL: ZLOŽENIA RADY EÚ

Rada pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport (EYCS)

Rada zasadá spravidla tri až štyri razy do roka a zúčastňujú sa na nej ministri zodpovední za oblasť športu, kultúry a školstva. Za Slovenskú republiku sa na zasadnutí zúčastňujú minister školstva a minister kultúry. Rada prijíma rozhodnutia zvyčajne na základe kvalifikovanej väčšiny a na základe spolurozhodovacej procedúry s Európskym parlamentom.

Oblasti školstva, kultúry a športu spadajú do zodpovednosti členských krajín. Tie sú zodpovedné za obsah a organizáciu vzdelávacieho systému a za zachovávanie a rozvoj ich národnej a regionálnej kultúrnej rozličnosti a športu.

Rada pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti (EPSCO)

Úlohou Rady pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti je zvyšovať životnú úroveň a kvalitu života občanov. Rada EPSCO sa skladá z ministrov zodpovedných za zamestnanosť, sociálnu politiku, ochranu spotrebiteľa a zdravia. Ministri sa stretávajú približne štyrikrát ročne. Primárna zodpovednosť za oblasť zamestnanosti a sociálnej politiky je v rukách členských štátov.
VEDELI STE, ŽE...?
  • Na prvé podujatie, ktorým je návšteva Kolégia EK, je registrovaných už 249 novinárov
  • Tím SK PRES posilní 13 vyslaných zahraničných diplomatov z krajín EÚ a Nórska
  • Slovenské predsedníctvo podporí až 13 sponzorov
AKTUÁLNE NA TWITTERI
PRIPRAVUJEME...
  • Program a priority slovenského predsedníctva
  • Slávnostný otvárací koncert SK PRES - na pozvánky (Bratislava, 1. júl)
  • Slávnostný otvárací koncert SK PRES Viva Europa! - pre verejnosť (Bratislava, 2. júl)
  • Návšteva Kolégia Európskej komisie
Newsletter nájdete aj na adrese eu2016.sk/sk/newsletter-sk-pres.
Ak máte záujem dostávať newsletter pravidelne, vyplňte svoj email v políčku NEWSLETTER na stránke eu2016.sk.
V prípade, že si neželáte dostávať newsletter, pošlite, prosím, mail na okom@mzv.sk.
© 2016 Sekretariát SK PRES
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky