15 / 2016
Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ
@skpres2016
@eu2016sk
Web SK PRES eu2016.sk
EURÓPSKA POLITICKÁ ŠPIČKA V BRATISLAVE

Hlavné mesto Slovenska sa 16. septembra stane dejiskom neformálnych rokovaní o budúcnosti Európskej únie za účasti lídrov 27 členských krajín Európskej únie, predsedu Európskej rady Donalda Tuska a predsedu Európskej komisie Jean-Claudea Junckera.

Hlavnou úlohou rokovaní je začať sebareflexiu EÚ a hľadať odpovede na otázku, ako bude vyzerať Únia po odchode Veľkej Británie. Cieľom samitu je vyslať jasný signál, že EÚ je stále silná, schopná dosiahnuť dohodu a priniesť zlepšenia do každodenného života svojich občanov.  

"Bratislavský samit má byť odpoveďou na to, v akom stave sa Európska únia nachádza. Má najmä priniesť témy, ktoré potvrdia, že Európska únia je životaschopný projekt a že stojí za to zaň bojovať, " povedal predseda vlády SR a hostiteľ stretnutia Robert Fico. 

Neformálny samit by sa mal stať začiatkom tzv. Bratislavského procesu, ktorý bude pokračovať na Malte a v Ríme na jar v roku 2017 pri oslavách 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv. "Budem rád, ak zadefinujeme také témy a posolstvá, ktoré sa budú v politickej histórii dlho definovať ako rozhodujúce pre Európsku úniu," dodal R. Fico.

Lídri sa počas rokovaní v Bratislave nevyhnú ani témam migrácie, bezpečnosti či boja proti terorizmu. Hovoriť budú aj o podpore investícií a o návrhoch na posilnenie tzv. Junckerovho investičného plánu, ale aj o digitalizácii či nezamestnanosti mladých.
PRÍHOVOR PREDSEDU VLÁDY R. FICA K SAMITU
Príhovor Roberta Fica k summitu
DEJISKÁ SAMITU

Bratislavský hrad

Hlavným dejiskom rokovaní lídrov 27 členských štátov Európskej únie bude Bratislavský hrad. Delegácie bude na hrade hostiť predseda vlády SR Robert Fico a na rokovaniach sa zúčastní aj predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Bratislavský hrad je dominantou hlavného mesta, pričom prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 907.

Danubiana

Počas neformálneho samitu lídri absolvujú krátku prehliadku jedného z najmladších európskych múzeí moderného umenia - Danubiana Meulensteen Art Museum. Múzeum má unikátnu polohu na cípe polostrova v toku Dunaja na rozhraní troch krajín – Slovenska, Rakúska a Maďarska. Momentálne sú tam vystavené diela Joana Miróa a skupiny výtvarníkov CoBrA. Výstavu, ktorá je súčasťou kultúrneho programu predsedníctva, otvorila holandská princezná Beatrix pri príležitosti odovzdania predsedníctva v Rade EÚ Slovensku.


Loď Regina Danubia

Loď Regina Danubia nazývaná aj „plávajúca slávnostná a kongresová sieň na Dunaji“ bude dejiskom neformálneho obedu lídrov krajín a inštitúcií EÚ. Počas obeda plavidlo dopraví lídrov do múzea Danubiana. Loď má kapacitu 400 pasažierov, je dlhá 70 metrov a široká 11 metrov.

Incheba Expo Bratislava

Výstavisko Incheba Expo Bratislava už má skúsenosti s realizáciou politických podujatí na vysokej úrovni. Počas neformálneho samitu bude spĺňať úlohu tlačového centra pre vyše 1200 novinárov z takmer 70 krajín sveta. Incheba má výhodnú polohu v bezprostrednej blízkosti diaľnic spájajúcich Slovensko s Rakúskom, Českou republikou a Maďarskom, a je zároveň blízko centra Bratislavy. Priamo v areáli výstaviska sa nachádza aj hotel.

V súvislosti s konaním neformálneho samitu budú v Bratislave platiť určité dopravné obmedzenia. Viac sa o nich môžete dozvedieť na facebookovom profile Slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
KTO JE KTO
BRATISLAVSKÝ HRAD AKO SYMBOL NEFORMÁLNEHO SAMITU

Logo je štandardnou súčasťou podujatí na najvyššej úrovni. Vizuálna identita neformálneho zasadnutia 27 hláv štátov a predsedov vlád krajín Európskej únie, ktoré sa koná počas historicky prvého slovenského predsedníctva v Rade EÚ, je tvorená špecifickou kolážou zástav členských štátov EÚ a zástavy EÚ.

Pre ľahkú identifikáciu miesta konania vytvárajú zástavy svojím usporiadaním siluetu Bratislavského hradu. Logo takouto formou prezentuje účasť lídrov 27 členských štátov EÚ a vedúcich predstaviteľov inštitúcií EÚ na neformálnom zasadnutí, ako aj hlavné dejisko rokovaní. Logo vytvoril grafický dizajnér Jakub Dušička, autor loga slovenského predsedníctva v Rade EÚ, a ako povedal „návrh Bratislavského hradu tvorený vlajkami vzišiel ako graficky najzaujímavejšie spracovanie zadania“.
Výtvarník Jakub Dušička sa narodil 12. júna 1992 v Trenčíne. Študuje na Katedre vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V roku 2014 absolvoval polročnú stáž na vysokej škole École Estienne v Paríži. Popri štúdiu pracuje ako grafický dizajnér. Okrem toho sa spolupodieľa na rozbehnutí prvého vysokoškolského pivovaru na Slovensku.
TLAČOVÉ CENTRUM

Tlačové centrum počas Bratislavského samitu bude v Incheba Expo Bratislava. Pre novinárov v ňom bude vytvorené  profesionálne zázemie. Jeho súčasťou bude akreditačné stredisko, infopoint, miestnosti pre národné brífingy a tlačovú konferenciu, kabíny (media booths), pracovné priestory pre novinárov, lounge zóna a stand-up pozície. Kabíny a stand-up pozície počas neformálneho samitu zabezpečuje Európska vysielacia únia (EBU).

Tlačová konferencia a národné brífingy sa uskutočnia v tlačovom centre. Ostatné mediálne príležitosti sa budú konať mimo Incheba Expo Bratislava. Úlohu host broadcastera bude plniť RTVS, ktorá sprostredkuje médiám z celého sveta zábery zo samitu. Viac informácií nájdete v mediálnom sprievodcovi.

Otváracie hodiny:

15.9. (štvrtok): 13:00 – 23:00
16.9. (piatok) - 17.9. (sobota): 05:00 – 01.00

Vybavenie:

 • 800 pracovných miest
 • 40 TV kabín (media booths) (rezervácie na newsoperations@eurovision.net)
 • 20 rozhlasových kabín (media booths) (rezervácie na radio-ops@ebu.ch)
 • hlavná tlačovková sála s kapacitou 350 miest na sedenie (tlmočenie do slovenského, anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka)
 • 5 miestností na národné brífingy (2 miestnosti s kapacitou 130 miest a tlmočením do anglického a francúzskeho jazyka alebo do anglického a nemeckého jazyka a tri miestnosti s kapacitou 50 miest bez tlmočenia)
 • 30 exteriérových stand-up pozícií s výhľadom na Bratislavský hrad – hlavné dejisko samitu (rezervácie na: media.skpres@mzv.sk)
 • 20 parkovacích miest pre SNG vozy (rezervácie na media.skpres@mzv.sk)
 • Wi-Fi pripojenie v celom objekte
 • dátové pripojenie
 • informačný stánok
 • tlač, kopírovanie, skener
 • lounge zóna

ĎALŠIE AKTUALITY SK PRES

GYMNICH: PRIAMY DIALÓG S TURECKOM JE NEVYHNUTNÝ

Aktuálne výzvy, ako aj dlhodobé priority spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ boli kľúčovými témami neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín EÚ. Stretnutie, ktoré sa konalo 2. – 3. septembra v bratislavskej Redute, hostil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a predsedala mu vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Ministri sa zhodli na nevyhnutnosti priameho dialógu s Tureckom na vysokej politickej úrovni. Potvrdili tiež, že jednoznačným cieľom EÚ je stabilizácia a pokračujúca pomoc pri budovaní prosperujúcej Ukrajiny.
Viac
INTELIGENTNÁ INTEGRÁCIA JE ZÁKLADOM ÚSPECHU ÚNIE

Na neformálnom zasadnutí Rady ECOFIN vyjadrili ministri potrebu inteligentnej integrácie, ktorá je základom budúceho úspechu Únie. „Potrebujeme napredovať inteligentným spôsobom založenom na dôvere,“ uviedol minister financií Peter Kažimír, ktorý zasadnutie viedol.

Medzi kľúčové témy zasadnutia patrili hospodársky rast, investičný plán či boj proti daňovým únikom. Na diskusii o budúcnosti EÚ sa zúčastnili aj bývalý minister financií Talianska Mario Monti a Švédska Anders Borg. Neformálne zasadnutie ministrov pre hospodárske a finančné záležitosti krajín EÚ sa uskutočnilo 9. a 10. septembra v Bratislave.
Viac

I. KORČOK DISKUTOVAL S EUROPOSLANCAMI O BREXITE

Štátny tajomník MZVaEZ SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok prezentoval priority SK PRES vo Výbore pre ústavné veci Európskeho parlamentu (EP). „Hlavným cieľom prezentácie vo Výbore pre ústavné veci bola najmä snaha o konštruktívne nastavenie vzťahov medzi slovenským predsedníctvom a dôležitým výborom Európskeho parlamentu,“ zdôraznil štátny tajomník I. Korčok.

I. Korčok diskutoval s členmi výboru aj o politických dôsledkoch rozhodnutia občanov Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska o zotrvaní svojej krajiny v EÚ. V tejto súvislosti poukázal najmä na pripravované neformálne stretnutie lídrov 27 členských krajín EÚ, ktorým by sa mal začať tzv. Bratislavský proces. Viac
AKTUÁLNE NA TWITTERI
Newsletter nájdete aj na adrese eu2016.sk/sk/newsletter-sk-pres.
Ak máte záujem dostávať newsletter pravidelne, vyplňte svoj email v políčku NEWSLETTER na stránke eu2016.sk.
V prípade, že si neželáte dostávať newsletter, pošlite, prosím, mail na okom@mzv.sk.
© 2016 Sekretariát SK PRES
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky